بیمه باربری

بیمه باربری و انواع آن

بیمه باربری نوعی بیمه است که به منظور حمل و نقل کالا و بار از طریق زمینی، هوایی و دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این بیمه، پوششی است که توسط فرد بیمه گر از بیمه گذار دریافت می‌کند و بر این اساس متعهد می‌شود که کالاها و بار این افراد را بدون هیچ خسارت و مشکلی به مقصد تحویل دهد. و در صورتی که کالا تلف یا دچار خسارت و مشکل شود، می‌بایست زیان وارده را جبران نماید. در این مطلب قصد داریم توضیحات کاملی در این خصوص ارائه دهیم؛ پس همراه ما باشید.

انواع بیمه باربری

بیمه حمل بار به سه دسته اصلی باربری صادراتی، باربری وارداتی، باربری داخلی و بیمه باربری ترانزیت طبقه بندی می‌شود. تعهدات بیمه باربری به این صورت است که بر اساس نوع بار و نحوه حمل آن و شرایطی که در ادامه این مطلب گفته شده، انجام می‌شود.

بیمه حمل بار وارداتی

بیمه های باربری وارداتی برای کالاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از کشورهای خارجی از طریق افراد حقیق و حقوقی خریداری شده اند. بر اساس قانون خرید بیمه های باربری برای افرادی که وارد کننده کالا هستند اجباری است. شرکت‌های بیمه‌ای بسیاری نسبت به بیمه باربری وارداتی اقدام می‌کنند که می‌توانید از خدمات آن‌ها استفاده نمایید.

بیمه حمل بار صادراتی

بیمه جمل بار صادراتی مختص کالاهایی است که از مبدا ایران به مقصد دیگر کشورها حمل می‌شود. این کالاها می‌بایست تحت پوشش بیمه های باربری قرار گیرند تا در صورت هر گونه خسارت، هزینه مربوطه پرداخت شود. و قادر است کالای صادر شده به خارج از کشور را تحت پوشش خود قرار دهد.

بیمه حمل بار داخلی

بیمه حمل بار داخلی برای کالها و محموله هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از طریق تاجرین و تولیدکنندگان در منطقه جغرافیایی داخل کشورمان ایران جابجا می‌شوند. این جابجایی در داخل خاک ایران انجام می‌پذیرد.دف

بیمه حمل بار ترانزیت

بیمه های باربری ترانزیت برای حمل بار و محموله هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که کشور ایران تنها در مسیر حمل این کالاها قرار گرفته است و مبدل و مقصد اصلی خارج از کشور ما است. در نتیجه این نوع بار تحت بیمه های باربری ترانزیت پوشش داده می‌شود.

بیمه حمل بار

عوامل موثر بر نرخ بیمه باربری

توجه داشته باشید که هزینه این بیمه نامه‌ها با یکدیگر متفاوت است و نرخ آن‌ها به عوامل متعددی همانند نوع وسیله حمل، نوع محموله یا کالا، پوشش بیمه‌ای، نوع بار و نحوه تحویل کالا وابسته است.

  • بیمه حمل بار با توجه به وسیله حمل بار

یکی از مهم‌ترین عوامل در محاسبه نرخ و هزینه بیمه حمل بار، وسیله حمل می‌باشد که می‌تواند بر اساس انتخاب افراد یا شرایط کالا قطار، کشتی، کشتی یدک کش ، هواپیما، اتوبوس، وانت، ماشین سواری، کامیونت ، سواری ، لنج، تریلر، تراک ، بوژی ، لندینگ کرافت و … یا ترکیبی از برخی از وسایل نقلیه باشد. بر این اساس ابتدا باید نوع کالا مشخص باشد تا بر آن اساس وسیله حمل آن نیز با توجه به شرایط و وضعیت موجو سنجیده شود.

بیمه جمل بار با توجه به نوع کالا

نوع کالا یکی از مهمترین مسائلی است که در محاسبه هزینه بیمه باربری اعمال می‌گردد. زیرا نیاز است در این مرحله نوع کالا بررسی شود تا مشخص شود که چه میزان تحت تاثیر آسیب و خطرات احتمالی ممکن است قرار گیرد که بر این اساس نرخ آن مشخص می‌گردد. به عنوان مثال هزینه حمل و نقل ورق‌های آلومینیومی از نرخ مواد شیمیایی که قابل اشتعال هستند، بسیار کمتر است در نتیجه نرخ بیمه ‌این دو کالا با یکدیگر کاملا متفاوت می‌باشد.

بیمه های باربری با توجه به نوع بسته بندی کالا

خوب است بدانید که نحوه بسته بندی کالا نیز یکی از موثرترین روش‌ها برای تعیین نرخ بیمه است. بسته بندی کالا با توجه به نوع کالا باعث می‌شود بار شما دچار صدمه و آسیب نشود و سالم به مقصد تحویل داده شود. انواع بسته بندی کالا شامل جعبه، کارتن، کیسه، گونی، کیف، بسته، جعبه چوبی، چمدان، صندوق فلزی، فله، بشکه،؛ کانتیر یخچالدار و …. می‌باشد.

بیمه های باربری با توجه به نوع حمل بار

نحوه حمل یا شرایط تحویل کالا نیز یکی دیگر از مهم‌ترین مسائلی است که در خصوص بیمه حمل بار اهمیت دارد. روش‌های مختلفی برای حمل بار و محموله‌های صادراتی و وارداتی وجود دارد که شامل ترانس شیپمنت، پارت شیپمنت و اف او بی (FOB) می‌باشد.

عوامل موثر بر بیمه باربری

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم شما را با انواع بیمه باربری آشنا سازیم. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از خسارت و تحویل بار سالم به اشخاص حقیقی و حقوقی ضروری است که بیمه انجام پذیرد. تنها در این صورت در صورت تلف شدن یا خسارت بار هزینه به تحویل گیرنده پرداخت می‌گردد.

دیگر مقالات طراوت بار را بخوانید:

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

یک نظر بگذارید